...

Kokius mokesčius mokėsiu, užsiimdama individualia veikla pagal pažymą?

Žinių bazė

2013.10.04

Esu studentė, planuoju įsidarbinti gyvybės draudimo bendrovėje, žinoma, pagal individualios veiklos pažymą. Kokius mokesčius ir kokiais tarifais man tektų mokėti?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Mantas Mikalopas

Partneris, advokatas / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-10-04 16:10

Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 6 str. 3 d., apmokestinant individualios veiklos pajamas, išskyrus pajamas...

Publikavimo data: 2013-10-04 16:10

Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 6 str. 3 d., apmokestinant individualios veiklos pajamas, išskyrus pajamas iš laisvųjų profesijų veiklos yra taikomas 5 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas. Gyventojų pajamos iš laisvųjų profesijų veiklos ir pajamos apmokestinamos taikant 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Pagal GPMĮ 2 str. 35 d., laisvoji profesija – profesija, kuria reikiamą kvalifikaciją turintys gyventojai verčiasi asmeniškai, atsakingai ir profesiniu atžvilgiu nepriklausomai, teikdami intelektines paslaugas klientams ir visuomenei, įskaitant teisinę (advokato, advokato padėjėjo, notaro, notaro padėjėjo, antstolio, antstolio padėjėjo, konsultanto teisės klausimais ir kitą teisinę veiklą), apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų konsultanto, mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panašią veiklą. Taigi, priklausomai nuo to, kokią individualią veiklą vykdysite, priklauso ir gyventojų pajamų mokesčio tarifo dydis.

Gyventojų pajamų mokesčio įmokos mokamos pasibaigus metams nuo gautų apmokestinamųjų pajamų. Gyventojų pajamų mokestis mokamas nuo skirtumo, kuris gaunamas iš gautų pajamų atėmus leidžiamuosius atsiskaitymus (GPMĮ 18 str.). Skaičiuojant GPM nuo gyventojo individualios veiklos pajamų, iš pajamų atimamos veiklos išlaidos GPMĮ 18 str. nustatyta tvarka. Išlaidos turi būti pagrįstos dokumentais, kurie turi visus Buhalterinės apskaitos įstatyme ir kituose teisės aktuose numatytus privalomus rekvizitus.  Pagal GPMĮ 18 str. 12 d., gyventojas gali pasirinkti veiklos išlaidoms paskirti 30 proc. individualios veiklos metinių pajamų. Tokiu atveju išlaidų pagrįsti dokumentais nereikia.

Gyventojai, vykdantys individualią veiklą, be gyventojų pajamų mokesčio, taip pat turi mokėti 9 proc. dydžio privalomojo sveikatos draudimo bei 28,5 proc. dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokas, kurios skaičiuojamos nuo 50 proc. dydžio individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus PSD ir VSD įmokų) sumos.

Jūs nurodote, kad planuojate įsidarbinti gyvybės draudimo bendrovėje pagal individualios veiklos pažymą. Atkreiptinas dėmesys, jog įsidarbinant yra sudaroma darbo sutartis tarp darbdavio ir darbuotojo ir tokiais atvejais nėra vykdoma individuali veikla pagal pažymą. Kitaip pasakius, būtina atriboti darbo santykius nuo individualios veiklos, nes darbo santykius būtina įforminti darbo sutartimi, o individualią veiklą pagal pažymą galima vykdyti ir sudarant civilines sutartis, kaip kad paslaugų teikimo ir kt. Pabrėžiama, jog esminis individualios veiklos požymis yra savarankiškumas, kuris parodo gyventojo individualios veiklos santykių skirtumą nuo darbdavio ir darbuotojo santykių. Veikla iš esmės savarankiška yra tuomet, kai asmuo pats sprendžia su savo veikla susijusius klausimus, pats pasirenka veiklos kryptį, pats dengia savo išlaidas susijusias su veikla, gauna pajamų iš vykdomos veiklos. Taigi, norint pripažinti, jog asmens veikla yra savarankiška (individuali) veikla, būtina konstatuoti, kad nėra darbo santykiams būdingų požymių. Darbo kodekso 93 straipsnyje yra nurodyta darbo sutarties sąvoka. Galima išskirti tokius nustatytus darbo santykiams būdingus bruožus: susitarimas dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos, darbo funkcijų, drausmės, taip pat pavaldumas kitai sutarties šaliai, santykių tęstinumas. Veiklą, kuri įforminta kaip individuali veikla pagal pažymą, galima konstatuoti esant darbo santykiams ir tokiais atvejais, kai: paslaugos teikiamos vienai įmonei, kuri asmeniui suteikia darbo vietą bei priemones; asmenį bei įmonę sieja tam tikri su pavaldumu susiję įsipareigojimai, asmuo įpareigojamas formuoti teigiamą įvaizdį apie įmonę, laikytis įmonės nustatytų etikos bei elgesio reikalavimų; asmuo paslaugų teikimo sutartis su klientais sudarinėja ne savo, o įmonės, iš kurios gauna atlygį už klientams suteiktas paslaugas, vardu ir kt. Atsižvelgiant į tai, kas išvardinta, Jums būtina išsiaiškinti ar veikla, kurią vykdysite, atitiks individualios veiklos požymius ar bus vertinama kaip darbo santykiai, nes nuo to priklausys ir mokėtinų mokesčių tarifai, garantijos ir pan.

Ekspertai

Mantas Mikalopas

Mantas Mikalopas

Partneris, advokatas / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.