Kaip atidaryti neformaliojo ugdymo mokyklą barmenams ir didžėjams?

Žinių bazė

2015.01.08

Sveiki, noriu atidaryti profesionalių barmenų ir didžėjų mokyklėlę. Tai būtų kaip du atskiri dalykai, todėl įdomu sužinoti apie kiekvieną atskirai. Noriu sužinoti kokią teisinę formą geriau pasirinkti, kokie reikalingi leidimai ir kokios galimybės gauti finansavimą už neformalaus ugdymo veiklą?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Publikavimo data: 2015-01-08 12:30

Prieš užsiimant pasirinkta veikla, svarbu nuspręsti, kokia apimti planuojama ugdyti asmenų gebėjimus. Jei planuojama reguliari formalaus ugdymo veikla, svarbu atsižvelgti...

Publikavimo data: 2015-01-08 12:30

Prieš užsiimant pasirinkta veikla, svarbu nuspręsti, kokia apimti planuojama ugdyti asmenų gebėjimus. Jei planuojama reguliari formalaus ugdymo veikla, svarbu atsižvelgti į jai keliamus reikalavimus, kurie yra griežtesni nei, pavyzdžiui, vykdant veiklą neformaliai keliant asmenų kompetencijas.

Pirmiausia, vertėtų apsvarstyti, kokia teisine forma planuojama vykdyti ekonominę veiklą. Renkantis juridinio asmens formą reikėtų atsižvelgti į turimą pradinį kapitalą, siekiamos vykdyti veiklos mastą ir laikotarpį, verslo plėtros galimybes pritraukiant investicijas. Paprastai, ugdymo įstaigos steigiamos viešųjų įstaigų forma, tačiau siekiant gauti bei skirstyti pelną iš vykdomos ūkinės-komercinės veiklos, tinkamesnė juridinio asmens forma būtų uždaroji akcinė bendrovė arba mažoji bendrija. Pastaroji juridinio asmens forma yra patraukli tuo, kad jos steigimui nereikalingas minimalus įstatinio kapitalo dydis, bendrijos steigėjams galima įnešti nepiniginius įnašus, yra supaprastintas mažosios bendrijos valdymas – nebūtinas vadovas ir buhalteris, mažosios bendrijos nariai gali dirbti bendrijoje nesudarydami darbo sutarčių (sutaupoma nemažai darbo užmokesčio mokestinių išlaidų), vedama supaprastinta buhalterinė apskaita. Uždarosios akcinės bendrovės įstatinis kapitalas turėtų būti ne mažesnis nei 2500 eurų, veiklos vykdymui yra būtinas vienasmenis valdymo organas – vadovas, bendrovės buhalterinę apskaitą privalo prižiūrėti buhalteris arba buhalterinę apskaitą tvarkanti įmonė. Uždaroji akcinė bendrovė ir mažoji bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys.

Norint ugdyti barmenų kompetencijas svarbu nuspręsti kaip bus ugdomi asmenys – formaliai ar neformaliai. Barmenų kvalifikacija yra įtrauka į Lietuvos Respublikos profesinio ugdymo įstatymo 12 str. 4 d. nurodytą Profesinių standartų ir kvalifikacijų registrą (prieiga internete: AIKOS informacinė sistema). Taigi, darytina išvada, kad profesionalių barmenų ugdymo veikla gali būti vykdoma ir formaliai. Profesinio ugdymo veiklos programa turės būti suderinta su atitinkama kompetencijas vertinančia institucija – Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija. Juridiniam asmeniui yra keliami griežtesni reikalavimai nei neformaliai ugdant asmenų kompetencijas. Asmeniui, sėkmingai baigusiam profesionalaus ugdymo mokyklą, turės būti suteikiama atitinkama kvalifikacija. Svarbu pažymėti, kad steigiant formaliojo profesinio ugdymo įstaigą privalu vadovautis aktualiomis Lietuvos higienos normomis, pavyzdžiui, HN 102:2011. Pažymėtina, kad asmuo, siekiantis vykdyti formalų profesinį mokymą, turi įgyti licenciją tokiai veiklai atlikti. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad tam tikrais atvejais, tokiais kaip: alkoholio ir pagamintų alkoholinių kokteilių pardavimas, barmenų mokymams naudojamų vaisių ar daržovių pateikimas, gali būti reikalingi, atitinkamai, prekybos alkoholiu licencija ir maisto tvarkymo subjekto pažymėjimas.

Didžėjų ugdymas nėra įtrauktas į Profesinių standartų ir kvalifikacijų registrą, todėl tokią veiklą galima vykdyti tik neformaliai. Pažymėtina tai, kad anksčiau minėta barmenų ugdymo veikla taip pat gali būti vykdoma neformaliai. Šiuo atveju tikslinga neformaliai vykdomą barmenų ir didžėjų rengimo veiklą aptarti kartu. Neformaliai vykdomo ugdymo mokymo programų reikalavimus nustato juridinis asmuo, kuris neformaliai tobulins asmenų kompetencijas. Programos gali būti registruojamos Kvalifikacijos tobulinimo programų ir renginių registre. Asmuo, sėkmingai baigęs neformaliojo profesinio ugdymo programą įgyja kompetencijas, kurių pakankamas turėjimas leidžia asmeniui patobulinti jau turimą arba įgyti naują atitinkamą kvalifikaciją (Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymas 11 str. 3 d.).

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.