Galvojame atidaryti drabužių parduotuvę su garsiais prekės ženklais. Ar tai teisėta?

Žinių bazė

2015.04.08

Sveiki, galvojame atidaryti drabužių, avalynės bei papuošalų parduotuvę, kurios prekės būtų siunčiamos iš užsienio, tačiau kai kurios prekės gali turėti žinomų gamintojų detales pvz: Laccoste krokodilą ant maikutės, tačiau etiketės nėra, kad tai būtų originalas ar kopija. Ar tai draudžiama? Kur plačiau rasti informacijos apie galimus pardavinėti drabužius su tam tikrais logotipais ir t.t. Ačiū

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Publikavimo data: 2015-04-08 10:06

Prekės ženklas – bet koks žymuo, kurio paskirtis – atskirti vieno asmens prekes arba paslaugas nuo kito asmens prekių arba...

Publikavimo data: 2015-04-08 10:06

Prekės ženklas – bet koks žymuo, kurio paskirtis – atskirti vieno asmens prekes arba paslaugas nuo kito asmens prekių arba paslaugų ir kurį galima pavaizduoti grafiškai. Praktikoje dažnai susiduriama su prekėmis, kurios nėra originalios (pagamintos ne prekės ženklo savininko), o yra klastotės, turinčios tapatų ar panašų prekės ženklą. Bendriausias prekės ženklo panašumo kriterijus yra bendras suvokimo įspūdis, kurį sukelia ženklas ir jo vaizdo prasmė, dėl ko vartotojai ūkinėje veikloje gali ženklus supainioti, nepaisant tam tikrų juos sudarančių elementų skirtumų.

Pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis prekių ženklų naudojimą ir ženklų savininkų teisių apsaugą, yra Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymas. Prekių ženklų įstatymo 38 straipsnyje įtvirtinta, kad įregistruoto ženklo savininkas turi išimtinę teisę uždrausti kitiems asmenims be jo sutikimo komercinėje veikloje naudoti bet kokį žymenį, kuris yra: (i) tapatus įregistruotam ženklui tapačioms prekėms ir (ar) paslaugoms, (ii) tapatus įregistruotam ženklui tapačioms ar panašioms prekėms ir (ar) paslaugoms ar klaidinamai į jį panašus, dėl to yra galimybė suklaidinti visuomenę, įskaitant ir klaidingą asocijavimą su įregistruotu ženklu. Prekių ženklai negali būti tapatūs ar panašūs į plačiai Lietuvos Respublikoje žinomus ženklus, priklausančius kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims.

Asmuo, būdamas verslo subjektu, kaip protingas, atidus ir sąžiningas asmuo, privalo įsitikinti ar jo importuojamos prekės yra originalios, nepažeidžia kitų asmenų teisėtų interesų, ar prekes parduodantis asmuo yra tinkamas prekės ženklo savininko atstovas, taip pat įsitikinti, kad prekė yra parduodama su tinkamais dokumentais, jei tokie yra įprastai pridedami.

Už prekių ženklo savininko teisių pažeidimus asmuo gali atsakyti civiline, administracine ar net baudžiamąja tvarka. Prekių ženklo savininkas ar jų teisių perėmėjai, taip pat išimtinių licencijų licenciatai gali reikalauti įpareigoti nutraukti neteisėtus veiksmus, uždrausti atlikti veiksmus, dėl kurių gali kilti žala, atlyginti turtinę žalą, įskaitant negautas pajamas ir kitas turėtas išlaidas, taikyti kitus įstatymuose numatytus teisių gynimo būdus, jei užrašas ar simbolika, logotipai yra tapatūs arba klaidinamai panašūs į registruotą prekės ženklą, ir jeigu yra tikimybė, kad visuomenė gali juos supainioti. Kiekvienu konkrečiu atveju prekių ženklų panašumas vertinamas individualiai.

Baudžiamąją atsakomybę už teisės į prekių ženklą pažeidimus reglamentuoja BK 204 straipsnis. Jei asmuo neturėdamas leidimo svetimu prekių ženklu pažymėjo didelį prekių kiekį ar pateikė jas realizuoti arba pasinaudojo svetimu paslaugų ženklu ir dėl to padarė didelės žalos, jam kyla baudžiamoji atsakomybė. Administracinė atsakomybė už teisių į prekės ženklą pažeidimus reglamentuoja LR administracinės teisės pažeidimų kodekso 21427 straipsnyje, kuris numato, kad prekių neteisėtai pažymėtų svetimu prekių ženklu, laikymas ar gabenimas siekiant turtinės naudos arba prekių, neteisėtai pagamintų panaudojant svetimą dizainą ar išradimo patentą, laikymas ar gabenimas siekiant turtinės naudos užtraukia administracinę atsakomybę.

Taigi, jei prekės, kuriomis planuojama prekiauti nėra originalios, jos pažeis prekių ženklų savininkų teisėtus interesus. Prekyba prekėmis, kurios yra pažymėtos tapačiu ar panašiu ženklu(-ais) į registruotą prekių ženklą, yra neteisėta. Prekiauti originaliomis prekėmis nėra draudžiama, tačiau svarbu įsitinkinti, ar tai yra originali prekė, svarbu atsižvelgti į valstybę, iš kurios prekės įsigyjamos (ar tai yra Europos Sąjungos valstybė narė ar trečioji valstybė).

Patartina prekes pažymėtas plačiai žinomais prekių ženklais įsigyti iš įgaliotų atstovų, kadangi prekes perkant iš kitų asmenų kyla rizika, kad prekė pažymėta prekės ženklu ar jo elementu yra neoriginali ir taip pažeis prekės ženklo savininko, teisių perėmėjų ar išimtines licencijas turinčių asmenų teisėtus interesus. Jei pasirenkama prekes įsigyti iš asmens, kuris nėra įgaliotas prekės ženklo atstovas, patartina kartu su pardavimo dokumentais gauti pardavėjo rašytinį patvirtinimą, kad prekės yra originalios ir nepažeidžia prekės ženklo savininko teisėtų interesų. Jei originalias prekes įsigysite Europos Sąjungos valstybėje, galėsite jomis prekiauti be prekės ženklo savininko leidimo. Šiuo atveju galios teisių išėmimo taisyklė, kuri yra įtvirtina Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymo 40 straipsnyje. Pastarajame numatyta, kad ženklo registracija nesuteikia jo savininkui teisės uždrausti kitam asmeniui žymėti juo prekes, kurios paties ženklo savininko arba jo sutikimu yra pažymėtos ir išleistos į Europos Bendrijos rinką. Tačiau iš pardavėjo reikėtų reikalauti dokumentų, kuriais numatoma, kad pats gamintojas jas perdavė į Europos Sąjungos rinką.

Kitokia situacija susiklostytu jei prekes įsigytumėte iš trečiosios šalies. Tokiu atveju derėtų kreiptis į prekės ženklo savininką ir gauti sutikimą naudoti prekės ženklą. Leidimas naudoti prekės ženklą gali būti išreikštas licencinės sutarties forma.

Pasitikslinti ar atitinkamas prekės ženklas yra įregistruotas kaip Bendrijos prekės ženklas galima apsilankius Vidaus rinkos harmonizavimo tarnybos Bendrijos prekių ženklų registre. Susipažinti su Lietuvoje registruotais prekių ženklais galima apsilankius Valstybinio patentų biuro tinklalapyje, o su prekės ženklais, turinčiais tarptautinį prekės ženklo statusą Pasaulio intelektinės nuosavybės tinklalapyje.

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.