...

Finansavimo serijos

Žinių bazė

2014.09.23

Domiuosi investicijų pritraukimų, ar galite paaiškinti A,B, C serijų investuotojų specifiką. Pateikite pavyzdžių

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Arvydas Saročka

Partneris / „LitCapital Asset Management”

Publikavimo data: 2014-09-23 16:49

Privataus kapitalo investicijos klasifikuojamos pagal įmonės gyvavimo trukmę ir riziką, kurią prisiima investuotojas. Išskiriami šie pagrindiniai etapai: 1.       Seed (Sėklos...

Publikavimo data: 2014-09-23 16:49

Privataus kapitalo investicijos klasifikuojamos pagal įmonės gyvavimo trukmę ir riziką, kurią prisiima investuotojas. Išskiriami šie pagrindiniai etapai:

1.       Seed (Sėklos stadija).
Šiame etape finansuojamas verslo plano, produkto kūrimas, tyrimai, komandos formavimas. Pagrindiniai investuotojai yra Verslo Angelai. Dažniausiai tai turtingi žmonės kurie suteikia ne tik finansavimą verslo pradžiai bet ir perduoda savo patirtį, žinias ir verslo ryšius. Rizika šiame etape yra didžiausia.
Lietuvoje tokio tipo investicijas suteikia Verslo Angelų fondas ir Practica Seed Capital.

2.       Venture Capital (Rizikos kapitalas) – privataus kapitalo investiciją jaunoms bet turinčioms didelį augimo potencialą įmonėms (start-up).
a.       A serija.  Šio etapo investicijos gali tikėtis įmonės, kurios turi konkurencingą ir perspektyvų produktą/technologiją, išgrynintą verslo modelį, bei generuoja šiek tiek pajamų, tačiau dar nepasiekė lūžio taško ir nėra pelningi. Investicija dažniausiai yra skirta toliau vystyti seed stadijos pasiekimus, tobulinti produktą, pritraukti papildomų talentų ir ieškoti klientų.  A serijos investuotojai yra rizikos kapitalo fondai ir verslo angelai.  Rizika išlieka labai didelė.
Lietuvoje tokio tipo investicijas suteikia Verslo Angelų fondas ir Practica Venture Capital.

3.       Venture/Growth Capital (Rizikos/Plėtros kapitalas) – investicija į privačių įmonių kapitalą, skirta jų plėtrai.
a.       B serija. Tokio tipo investicija yra suteikiama įmonei, kuri pasiekė tam tikrų tarpinių plėtros rezultatų, demonstruoja stabilų pajamų augimą, yra pasiekusi arba artėja prie lūžio taško. Investuotojai vertina  ne tik finansinius rezultatus, bet ir žmogiškąjį kapitalą, technologinį potencialą, pasiekimus, konkurencinę poziciją. Investicija yra skirta tolimesniam įmonės vystymui, t.y. produktų / technologijų komercializavimui, gamybinių pajėgumų sukūrimui ir/ar didinimui bei pajamų augimo užtikrinimui. Įmonės vertė/kaina šiame etape yra didesnė, rizika mažesnė.
Lietuvoje tokio tipo investicijas suteikia Verslo Angelų fondas ir Practica Venture Capital.
b.      C serija. Šios serijos investicija yra skirta įmonės plėtros (pvz. naujų produktų kūrimo, naujų technologijų ar naujų rinkų įsisavinimo, gamybinių pajėgumų didinimo, strateginių įsigijimų ir pan.) finansavimui,  bei pasiruošimui pirminiam viešam siūlymui (IPO) ar alternatyviai verslo pardavimo strategijai įgyvendinti. Įmonės vertė/kaina šiame etape yra dar didesnė, o rizika dar mažesnė. Lietuvoje tokio tipo investicijas suteikia LitCapital I, BaltCap SME fondas. Po šio vystymo etapo įmonė dažniausiai perleidžiama strateginiams investuotojams, privataus kapitalo (angl. buy-out) fondams arba jos akcijos išplatinamos viešai vertybinių popierių biržoje.

Ekspertai

Arvydas Saročka

Arvydas Saročka

Partneris / „LitCapital Asset Management”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.