...

Pajamų apskaita užsiimant individualia veikla

Žinių bazė

2013.12.09

Kuriu aksesuarus – apyrankes, papuošalus, siūnu vyriškus kaklaraiščius. Tuo užsiimu viena. Jais noriu prekiauti internete bei konsignacijos pagringu per kitas parduotuves. Ar šiai veiklai palankiau išsiimti verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą? Kaip būtų vykdoma mano pajamų apskaita nuo mano asmeninių pardavimų? Ar būtų atsivelgiama tik į pajamas, kurias gaunu į savo asmeninę sąskaitą ar turęčiau fiksuoti kiekvieną pardavimą ir išrašyti klientui prekės pirkimo kvitą-čekį?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Publikavimo data: 2013-12-09 15:06

Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, gyventojas gali savarankiškai vykdyti bet kokio pobūdžio komercinę arba gamybinę veiklą: –...

Publikavimo data: 2013-12-09 15:06

Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, gyventojas gali savarankiškai vykdyti bet kokio pobūdžio komercinę arba gamybinę veiklą:
– įsigijęs verslo liudijimą (jeigu gyventojas neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju ir tokiai veiklai Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1797 patvirtintų Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąraše (toliau – Sąrašas) yra numatytas verslo liudijimas) arba
– įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą.

Sąraše yra numatytas verslo liudijimas „Drabužių siuvimas, taisymas* (EVRK klasės 14.11-14.14; 14.19; įeina į EVRK klasę 95.29)“, kurį įsigijus galima siūti kaklaraiščius, kaklajuostes ir pan. drabužių priedus. Jei apyrankės, papuošalai gaminami iš pigios ar dirbtinės bižuterijos, aksesuarų gamybai galima įsigyti „Dirbtinės bižuterijos gamybos* (įeina į EVRK klasę 32.13)“ verslo liudijimą.

Pažymime, kad išduotas verslo liudijimas verstis kurios nors rūšies veikla suteikia teisę parduoti savo gamybos prekes gyventojams bei juridiniams asmenims, jeigu iš juridiniams asmenims parduotų savo gamybos prekių gautos iš verslo liudijime (-uose) nurodytos veiklos pajamos yra ne didesnės kaip 15 500 litų per mokestinį laikotarpį ir kai to juridinio asmens vykdoma veikla nėra tapati gyventojo vykdomai veiklai.

Sprendimą kokią veiklos formą pasirinkti, priima pats gyventojas, atsižvelgdamas į konkrečias veiklos vykdymo aplinkybes bei teisės aktuose, reglamentuojančiuose veiklą įsigijus verslo liudijimą, nustatytus veiklos apribojimus.

Pažymėtina, kad įregistravus individualią veiklą pagal pažymą, vienu metu galima vykdyti kelių skirtingų gamybos rūšių veiklą, įskaitant ir veiklą, kuriai numatytas verslo liudijimas.
Individualios veiklos pajamomis laikomos pajamos iš vykdomos individualios veiklos, nepriklausomai nuo to, ar šios pajamos gaunamos pinigais (grynaisiais ar pavedimu į sąskaitą banke), ar apmokamos gyventojo išlaidos. Individualios papuošalų (aksesuarų) gamybos veiklos, vykdomos įsigijus verslo liudijimą, pajamas gyventojas nurodo Gyventojo, įsigijusio verslo liudijimą, pajamų ir išlaidų apskaitos žurnale.

Tuo atveju, jei individuali veikla vykdoma pagal pažymą, gautos (uždirbtos) pajamos įrašomos į Gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą.
Ne maisto produktų gamybos verslo liudijimą įsigijęs gyventojas, parduodamas savo gamybos prekes, Prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitus (FR0508 forma, toliau – Kvitas) pirkėjams privalo išrašyti jų pageidavimu. Jei gyventojo pagamintus gaminius perka prekybos verslo liudijimą įsigijęs gyventojas, Kvitą išrašo gaminius įsigyjantis gyventojas.

Jei individualią veiklą pagal pažymą įregistravęs gyventojas nėra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojas ir savo veikloje nenaudoja kasos aparato, kiekvienam pirkėjui privalo išrašyti Kvitą arba sąskaitą faktūrą.

Kvitai išrašomi pinigų gavimo momentu. Kai šalys susitaria (sudaro atskirą sutartį) ir nustato atsiskaitymo už prekes (gaminius) momentą, nesutampantį su faktišku prekių perdavimo momentu, tai prekių perdavimo momentu išrašoma sąskaita faktūra, o Kvitas išrašomas pinigų gavimo momentu, neatsižvelgiant į tai, kada buvo perduotos prekės.

Ekspertai

Tomas Čepulis

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.