Medicinos darbuotojų etatas, darbo savaitė, darbo diena
2014.10.20
Norėčiau sužinoti, kokiu etatu gali dirbti medicinos darbuotojai, konkrečiau gyd. odontologai, kokia jiems gali būti nustatoma darbo savaitės trukmė ir darbo dienos trukmė.
Pagal LR įstatymus, medicinos darbuotojams nustatoma 38 val. darbo savaitė. Ar tai reiškia, kad jie negali dirbti daugiau kaip 1 etatu?
Ar darbo diena būtinai turi būti ne ilgesnė kaip 7 val. 36 minutės, ar vieną dieną darbuotojas gali dirbti, pavyzdžiui, 9 val. 36 min., o kitą 5 val. 36 minutes?
Lauksiu Jūsų atsakymo ir dėkoju už skirtą laiką.
Temos: Darbuotojai, Mokesčiai, Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Eglė Paulauskytė
Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora
Publikavimo data: 2014-10-20 10:27
Darbuotojų, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa, darbo laiko sutrumpinimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003...
Publikavimo data: 2014-10-20 10:27
Darbuotojų, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa, darbo laiko sutrumpinimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugsėjo 30 d. nutarimu Nr. 1195, 6 punkte nurodyta, kad sveikatos priežiūros specialistams, teikiantiems sveikatos priežiūros paslaugas, kartu su jais dirbantiems darbuotojams, kurie tiesiogiai aptarnauja pacientus arba dirba tomis pačiomis sąlygomis, nenurodytiems šios Tvarkos 61 punkte, nustatoma 38 valandų darbo savaitė. Taigi, odontologui nustatoma 38 valandų darbo savaitė. Pažymėtina, kad esant sutrumpintam darbo laikui, galioja bendros taisyklės dėl maksimalaus savaitės darbo laiko, t. y. maksimalus darbo laikas, įskaitant viršvalandžius, per septynias dienas neturi viršyti keturiasdešimt aštuonių valandų (Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 144 straipsnio 3 dalis).
Jei odontologas skirtingomis dienomis dirba skirtingą valandų skaičių, kaip nurodyta paklausime, tuomet tikslinga būtų nustatyti suminę darbo laiko apskaitą. Suminė darbo laiko apskaita reglamentuota DK 149 straipsnyje, kurio 1 dalyje nurodyta, kad įmonėse, įstaigose ir organizacijose, atskiruose cechuose, baruose ir darbams esant būtinumui ir atsižvelgus į darbuotojų atstovų nuomonę (Kodekso 19 straipsnis) ar kitais kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais galima taikyti suminę darbo laiko apskaitą. Darbo laiko trukmė per apskaitinį laikotarpį neturi viršyti tai darbuotojų kategorijai nustatyto darbo valandų skaičiaus. Jeigu taikoma suminė darbo laiko apskaita, negali būti dirbama daugiau kaip keturiasdešimt aštuonias valandas per savaitę ir dvylika valandų per darbo dieną (pamainą). Apskaitinio laikotarpio trukmė negali būti ilgesnė negu keturi mėnesiai. To paties straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad jeigu taikoma suminė darbo laiko apskaita, privalo būti garantuota šio Kodekso nustatyta paros ir savaitės nepertraukiamo poilsio trukmė. Jeigu suminės darbo laiko apskaitos laikotarpiu viršijamas tai darbuotojų kategorijai nustatytas darbo valandų skaičius, darbuotojams jų pageidavimu sutrumpinama darbo diena arba suteikiama poilsio diena (dienos) darbo, kolektyvinėje sutartyje arba darbo tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka, mokant už šį papildomą poilsio laiką vidutinį darbo užmokestį, ar papildomai apmokama kaip už viršvalandinį darbą. Jeigu suminės darbo laiko apskaitos laikotarpiu darbuotojas dėl nuo darbdavio priklausančių priežasčių dirba mažiau, negu tai darbuotojų kategorijai nustatytas darbo valandų skaičius, už faktiškai dirbto laiko ir nustatyto darbo laiko skirtumą yra apmokama kaip už prastovą (Kodekso 195 straipsnio 1 dalis).