...

Sentimentai mažam kaimeliui nuvedė link nuosavo verslo įkūrimo

Verslas

2022.07.11

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: , .

Sentimentai mažam kaimeliui nuvedė link nuosavo verslo įkūrimo

Inga Labutytė-Atkočaitienė ir Andrius Atkočaitis Asmeninio albumo nuotrauka

„Į Pervalką atostogauti važinėdavau jau nuo 4-rių metų kartu su mama. Mane užbūrė šios vietos magija: tyla, ramybė, miškai“, – prisimena Inga Labutytė-Atkočaitienė (34), kurios ilgametė svajonė turėti bent dalelę šios teritorijos, prisidėti prie jos saugojimo ir puoselėjimo, nuvedė link apartamentųLapės namai“ įkūrimo. Šis mažas žvejų kaimelis yra lyg stebuklų pasaulis, inovacijų nepaliesta ramybės oazė, o norintys iš to tiesiog pasipelnyti yra nepageidaujami. Inga kartu su vyru Andriumi Atkočaičiu, save vadina netradiciniais verslininkais ir vadovaujasi devizu „Meilės čia daugiau nei komercijos“.

Būstą Pervalkoje jie įsigijo dar 2016-tais  metais, o pirmą kartą ten nuvykę aplink nesutiko žmonių, tik kas vakarą aplink besisukiojančią lapę. Taip šis gyvūnėlis tapo naujųjų apartamentų simboliu ir įkvėpė pavadinimą „Lapės namai“, apie kuriuos žinia draugų tarpe netruko pasklisti iš lūpų į lūpas, o dar didesnę sklaidą užtikrino booking.com, priejuros.lt, airbnb.com nuomos platformos.

Artimųjų palaikymo nesulaukė

Atkočaičiai buto Pervalkoje ieškojo ne vienerius metus. Nuosavų lėšų investavę apie 20 000 eurų, likusiąją dalį pasiskolino iš banko. Apie turizmą bei nekilnojamąjį turtą daug nenusimanė, todėl artimieji nuo būsto įsigijimo idėjos atkalbinėjo, žiūrėjo skeptiškai, nepalaikė, nerimavo dėl didžiulės rizikos asmeninėmis lėšomis, lėtai atsiperkančios investicijos bei ilgalaikio įsipareigojimo bankui. Naujiems namams nuolatos reikėjo skirti savo laiką ir energiją (buto tvarkymas, įvairūs su nekilnojamojo turto administravimu susiję klausimai), o gyvenant Vilniuje tai padaryti nėra lengva. „Mes netgi gavome skaičiavimus, kiek metų galėtume tiesiog atostogauti Pervalkoje po savaitę už tą sumą už kurią perkame būstą.

Visgi vyresnioji karta neįvertina žaibiško nekilnojamojo turto kainų kilimo ir brangimo to, kas reta, unikalu ir „nepadauginama“. Vietų, kur apsistoti Neringoje, tragiškai trūksta, nes senieji poilsio namai verčiami privačiais būstais, o jų savininkai ne visuomet turi viziją dalintis šiuo gamtos kampeliu su kitais. Nors vandens siurblines ar autobusų stoteles pavyksta „rekonstruoti“ į butus, bet plotas, kurį gali užimti namai, yra baigtinis ir neplečiamas. Tai yra Kuršių nerijos unikalumas“, – tvirtai tiki savo sėkme Inga. Pagal dabartines tendencijas turto kaina Neringoje labai stipriai šoka į viršų, tad maždaug po dešimtmečio, kai išsimokės paskolą, apartamentų vertė taps dviguba nuo įsigytos sumos. Per porą metų, didžioji dalis asmeninių investicijų jau atsipirko, todėl sutuoktiniai džiaugiasi puikiu pirkiniu. „Tai nėra tik verslo objektas, mums patiems gera čia būti“, – papildo pašnekovė.

Tvarus požiūris gyvenime ir versle

Įsigijus būstą viską iki smulkiausių detalių sutuoktiniai darė patys. Apartamentų akcentas Ingos išsiuvinėtas lapės paveikslas. Naudojamos tik ekologiškos valymo priemonės (indų plovimo kempinėlės – iš lufos), pripildomi daugkartiniai šampūno ir dušo želės buteliukai, keraminiai skysto muilo dozatoriai, įrengtos rūšiavimo dėžės. Nuo liepos mėn. šviesą ir šilumą bute įžiebia elektra, pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių. Pagal profesiją Inga yra žurnalistė bei vadovauja vienam aplinkosauginiam projektui, taigi poros kasdienis gyvenimas glaudžiai susijęs su gamtos saugojimu. „Gyvename maksimaliai tvariai, ekologiškai, o dėl savo pasirinkimo netgi aukojame dalį komforto. Neseniai įsigijome šiukšlių rinkimo lazdą ir poilsiautojams, kurie sutiks padaryti Pervalką ar Neringą švaresnę, įteiksime prizą. Iš svečių tikimės, kad atvyks ramybę, gamtą vertinantys ir saugantys žmonės“.

Nors Kuršių nerijoje tenka susidurti su logistikos iššūkiais, siekdama mažinti taršą, į Pervalką Inga vyksta traukiniu su pilnu lagaminu daiktų svečiams. Iki pagrindinio kelio pėsčiomis tenka nužingsniuoti apie 3 km. Labai sudėtinga nuvykti iš Vilniaus į Pervalką ir sugrįžti per vieną dieną be asmeninio automobilio, o skambinant autobusų vairuotojams, neretai tenka išklausyti jų bambėjimo, į kokį/iš kokio čia kaimo norima papulti ar išvažiuoti. Kartais belieka tik tranzuoti. „Mūsų tikslas, kad Neringoje iki minimumo sumažėtų eismas automobiliais, todėl jaučiamės turintys pralaužti tuos ledus ir imtis iniciatyvos, kad daugėtų važiuojančių viešuoju transportu, o tuomet jis gal ir kursuoti pradės dažniau“, – tvirtos pozicijos laikosi Atkočaičių šeima.

Pirmosios nesėkmės ir iššūkiai

Įsijautusi kurti naujus namus, Inga patyrė sunkumų su finansais, nes pamiršo paskaičiuoti, per kiek laiko tai atsipirks. Skaitytojams ji pataria kruopščiai pasiplanuoti savo biudžetą. Nesklandumų iškilo ir bendradarbiaujant su nuomos platforma booking.com, kuri visus, anot pašnekovės, mauna „ant vieno kurpalio“. „Mums sudėtinga iš Vilniaus atsirasti Pervalkoje tą pačią dieną bei tikrai nenuomojame būsto vienam vakarui. Atvykę trumpalaikiams apsistojimams, neplanuoja atostogų Neringoje iš anksto, o butą dažnai palieka netvarkingą, taigi mūsų įdėtas darbas nėra pakankamai vertinamas. Iš savo svečių prašytume supratimo bei pagarbos tvarkančiajam žmogui, nes pinigai nėra svarbiau už tai, kaip elgiamasi su mūsų namais “, – atvirauja sutuoktiniai.

Norėdami išvengti neigiamų patirčių, dabar savo apartamentuose jie siūlo tik ilgalaikes viešnages (vasarą – bent jau 5 d. trukmės).  Deja ir čia nepavyksta išvengti kuriozų: „Prasidėjus pandemijai, pasirašėme beveik pusmečio trukmės nuomos sutartį su kliente, o Neringos policija jos su visu krovininiu autobusu daiktų į miestelį neįleido, nes, pasak pareigūnų, „ilgalaikė nuoma prasideda nuo metų. Visgi mūsų teisininkai nerado dokumento, apibrėžiančio, kokia turėtų būti ilgalaikės nuomos trukmė“.

Ryžtingas žengimas link tikslo

Atkočaičiai džiaugiasi, kad Neringos gyvenime jau gali dalyvauti nebe kaip vasarotojai, o turėdami savininkų statusą bei gali išreikšti nuomonę Kuršių nerijai aktualiais klausimais. Geriau susipažinus su įvairiais verslo liudijimų įsigijimo, turizmo paslaugų plėtojimo niuansais, pora ateityje planuoja svarstyti antro nedidelio būsto įsigijimo galimybę.

Apartamentų „Lapės namai“ savininkai drąsina ryžtingai griebti savo idėją, mesti šalin abejones ir eiti kiaurai kliūtis, nekreipiant dėmesio į aplinkinių gąsdinimus ar niūriai piešiamas perspektyvas. Net jei pirminė idėja nepasiteisins, atrasite kaip ją transformuoti bei įgysite vertingos patirties. To, ką sukūrėte, joks darbdavys iš jūsų neatims, o daryti tai, ką mėgstate yra didžiulė prabanga. Kad verslas augtų, sekite aplinkos tendencijas, įsiklausykite į klientų poreikius ir pasiūlymus, būkite nuoširdūs, nebijokite klysti ir vėl bandyti. Savo energiją nukreipkite į paslaugą/produktą, o ne į uždirbamus pinigus.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.