...

Po penkiolikos metų užsienyje iš naujo atrado Lietuvą – čia gera gyventi

Verslas

2022.06.15

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Po penkiolikos metų užsienyje iš naujo atrado Lietuvą – čia gera gyventi

Ventė Viteikaitė Gabrielė Morta Vilkė

Vilnietė Ventė Viteikaitė (38), daugiau nei penkiolika metų gyvenusi ir dirbusi skirtingose užsienio šalyse, per pandemiją daug laiko leido Lietuvoje ir iš naujo atrado, kokia tai graži šalis, kokie darbštūs jos žmonės. „Tokių darbščių nesu sutikusi niekur pasaulyje”, – sako veikli moteris, pačioje gegužės pabaigoje įkūrusi renginių organizavimo įmonę „Gera gyventi”.

Samdomas darbas prieštarauja charakteriui

Viteikaitė pastaruosius aštuonerius metus gyveno Jungtinėje Karalystėje. Per pirmuosius dvejus metus šioje šalyje ji pakeitė per dešimt darbų, kol tapo vienos stambios įmonės biuro vadove. „Tačiau pakeitusi tiek darbų, įsitikinau, jog mano charakteriui netinka, kad man kas nors vadovautų”, – sako pašnekovė, nusprendusi, kad atėjo laikas kurti savo verslą.

Kadangi labai domėjosi sveika gyvensena ir veganizmu, V. Viteikaitė laisvalaikiu pradėjo organizuoti renginius šia tema, o po metų dar įkūrė ir komunikacijos agentūrą, daugiausiai bendradarbiavusią su maisto gamintojais ir maitinimo įstaigomis. Deja, paskelbus pandemiją šios veiklos sustojo.

Nuo seno domisi sveika gyvensena

Viteikaitė kurti verslą Lietuvoje sugalvojo netikėtai. Per pandemiją leido čia daug laiko ir gimtoji šalis ėmė vis labiau patikti. „Lietuvoje negyvenau jau daugiau nei 15 metų (prieš Jungtinę Karalystę dar gyvenau Turkijoje ir Ispanijoje). Iš naujo atradau kokia tai graži šalis, kokie darbštūs jos žmonės. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, kur teko pasidarbuoti ir įdarbinimo agentūroje, lietuviai darbuotojai darbdavių yra patys geidžiamiausi”, – šypsodamasi prisimena pašnekovė.

Atlaisvinus pandemijos suvaržymus ir leidus vėl organizuoti renginius, savarankiškai dirbanti V. Viteikaitė nusprendė Lietuvoje įkurti renginių organizavimo įmonę. Pirmasis prieš mėnesį veiklą pradėjusios įmonės renginys – liepos 26-27 d. Užupio meno inkubatoriuje Vilniuje vyksiantis Kombučios festivalis bei rugsėjį Vilniaus prekybos centre „Panorama” ir Kauno „Akropolyje” vyksiančios Vilniaus ir Kauno sveikatos mugės.

Jungtinėje Karalystėje pradėti daug paprasčiau

Apie verslo kūrimo pradžią „Gera gyventi” sumanytoja sako, jog Lietuvoje patyrusi labai daug biurokratijos, pavyzdžiui, atsidaryti sąskaitą banke užtruko kone dvi savaites. Steigiant įmonę Jungtinėje Karalystėje viskas buvo žymiai paprasčiau. Ji pridūrė, kad kuriant verslą Lietuvoje taip pat labai neramu dėl politikų savivaliavimo, įstatymų nestabilumo. Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje, pasak pašnekovės, drastiškų pokyčių nedaroma, yra įstatymų, kurie beveik nepakitę galioja nuo XVII amžiaus.

Geri dalykai, kuriuos ji pamini kalbėdama apie nuosavą verslą: „Kad galiu pati susiplanuoti darbus, laiką, jei reikia – viduryje savaitės pasidaryti išeiginę (nedarau to, bet patinka pati mintis, kad jei norėčiau – galėčiau). Savarankiška veikla neturi absoliučiai jokių trūkumų. Kaip gali būti trūkumų tame, kad tau niekas „neknisa” smegenų?”, – apibendrina trumpai ir aiškiai.

Rūpi keliauti ir dirbti nuotoliu

Tiesa, renginių organizatorė ir sveikos gyvensenos idėjų skleidėja V. Viteikaitė dar nėra visiškai apsisprendusi, ar apsistos Lietuvoje. „Didžiąją dalį darbų galiu atlikti nuotoliniu būdu ir vis labiau gundo mintis bent metus ar du pagyventi nomadiškai, pakeliauti, ypač traukia šiltos šalys, pavyzdžiui, Turkija, kurią esu įsimylėjusi nuo pirmo apsilankymo”. Įdomu tik, ar rudenį vėl nebus prigalvota kokių nors apribojimų.

Kiek kainuoja intelektinė veikla

Kadangi parduoda tik savo intelektinės veiklos rezultatus, įmonės steigėjai didelių investicijų nereikėjo. „Man tai – pagrindinis darbas. Dėl darbuotojų turiu dviprasmiškų jausmų – iš vienos pusės, jie būtini, norint plėsti verslą, iš kitos – kodėl kas nors turėtų man dirbti vietoje to, kad eitų ir įgyvendintų savo pačių svajones? Todėl šiuo metu man labiausiai patinka bendradarbiauti su kitomis įmonėmis ir „freelanceriais”, – savo požiūrį apie darbą dėsto verslo kūrėja.

Konkurencija yra ir ji patinka

Viteikaitė pripažįsta, kad renginių organizatorių yra labai daug, konkurencija tarsi būtų didelė, tačiau jai tai patinka, „nes būtent kiti renginių organizatoriai yra pagrindiniai mūsų komunikacijos ir viešųjų ryšių paslaugų pirkėjai. Turime daug patirties tiek vienoje, tiek kitoje srityje ir galime padėti, todėl malonu, kai konkurentai nebesijaučia konkurentais ir tampa klientais”, – teigiamai vertina bendradarbiavimą.

Savo paslaugoms viešinti ji kol kas renkasi „iš lūpų į lūpas“ būdą, klientų netrūksta ir atsirenka tik tokius, su kuriais iš tiesų malonu dirbti.

Surasti darbo ir poilsio balansą

Darbšti ir versli, idėjų nestokojanti V. Viteikaitė kol kas sako dirbanti visą parą, septynias dienas per savaitę. „Klientai įpratę skambinti ir vėlyvą vakarą, ir savaitgalį, jei prireikia, bet manau, čia kiekvieno, dirbančio sau, likimas. Tai, ką darau, man labai įdomu ir patinka”, – sako ji, visgi ateityje viliasi surasti geresnį darbo ir poilsio balansą.

Palinkėjimas norintiems pradėti savo verslą telpa į tris žodžius: „Imti ir daryti”.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.