Kaip pasirinkti tinkamą formą steigiant įmonę?

Verslas

2022.01.19

Autorius: Raminta Žalkauskaitė

Temos: , .

Kaip pasirinkti tinkamą formą steigiant įmonę?

Mantas Danielius Asmeninio albumo nuotr.

Prasidėjus naujiems metams, dažnas nusprendžia pradėti savo verslą, bet susiduria su klausimu – kokią veiklos formą pasirinkti? Verslo konsultantas Mantas Danielius pataria, kaip tai padaryti ir kokie yra skirtingų įmonių privalumai bei trūkumai.

Anot M. Danieliaus, pastaraisiais metais, karantino laikotarpiu, labai išpopuliarėjo mažosios bendrijos (MB), tapusios netgi pagrindine verslo formų lydere. Tai nestebina: MB lengva įsisteigti, ją steigiant nereikia įstatinio kapitalo, jos nariai yra tarpusavyje lygūs, vadovas gali dirbti ne pagal darbo, o tik su civiline sutartimi (mažesnė mokestinė našta). Didžiulis privalumas, kad darbas MB gali būti derinamas ir su kitomis veiklomis, tad, jei žmogus pradeda verslą, jis gali turėti ir pagrindinį darbą kitur. Esminis MB trūkumas (iš pradžių suvokiamas kaip teigiamas aspektas) – kad kitaip nei uždarojoje akcinėje bendrovėje (UAB), MB nariai tarpusavyje yra lygūs, todėl, atėjus finansiniam investuotojui, MB negali suteikti papildomų garantijų. Dėl šios priežasties, jei numatomas finansinis investuotojas, MB būtina pertvarkyti į UAB. Pastaroji forma numato privilegijuotąsias akcijas, todėl jei svarstoma, kad ateityje ateis investuotojas arba bus akcininkų, kurie prisidės pinigais, lėšomis, nors kasdienėje veikloje nedalyvaus, dėl akcininkams suteikiamų teisių rekomenduojama steigti UAB.

Pertvarkymas tik pas notarą

MB pertvarkyti į UAB galima sklandžiai, bet tai daroma tik pas notarą. Šiuo metu nenumatyta galimybės formą pakeisti elektroniniu būdu. Suformavus sudėtinį kapitalą arba kapitalizavus kasos likutį, pertvarkymas užtrunka apie savaitę. Sunkumų nebent sukeltų ėjimas pas notarą karantino laikotarpiu arba tai, kad dirbant užsienyje tektų grįžti į Lietuvą. UAB ir MB su standartiniais įstatais galima įsisteigti internetu kaip ir viešąją įstaigą (VšĮ), kurią itin mėgsta jaunieji verslininkai. Pavyzdžiui, individualių įmonių (IĮ) pradedantieji verslininkai nesirenka, nes ši veiklos forma numato visą savininko atsakomybę už bendrovės prievoles ir nėra galimybės pritraukti dalininkus, akcininkus. Todėl tiems, kas ieško partnerių ar finansavimo iš šalies, tai labai neparanku.

Verslo konsultanto manymu, jaunieji verslininkai kartais nepagalvoja, kad, įsisteigę UAB turės mokėti atlyginimą direktoriui, pajamų ir kitus mokesčius. Tad, jei pradžioje nėra pajamų, tai kerta per kišenę. Jei nenumatoma, kad ši veikla bus pagrindinis pajamų šaltinis, pradėti su UAB rizikinga, nes prireiks beveik 1000 eurų mokesčių per mėnesį.

UAB dažniausiai renkasi vyresnio amžiaus žmonės, kurie jau nebėra verslo naujokai, yra bent penkerius metus paskyrę verslui ir tai nėra jų pirmas bandymas kurti verslą. Tai daroma dėl reputacijos, psichologinių dalykų, kad sudarytų patikimo partnerio įspūdį tiek vietiniams, tiek užsienio partneriams. Taip pat kai yra poreikis turėti samdomų darbuotojų, išaugama iš šeimyninio verslo, norima aiškios struktūros, siekiama hierarchijos juridinio asmens viduje. Kai pagrindinis akcininkas ar vienas iš akcininkų yra užsienietis ir siekia gauti leidimą gyventi Lietuvoje, UAB taip pat yra palankesnis variantas.

Neįvertinta jaunųjų verslininkų

Danielius sako pastebintis, kad pastaruoju metu populiarėja VšĮ steigimas. Anot jo, ši forma nepelnytai nuvertinama pradedančiųjų verslininkų. VšĮ dažnai renkasi pradedantieji, verslą formuojantys kūrybinių industrijų srityje, taip pat internetinių parduotuvių savininkai, prekiaujantys edukacine medžiaga, mados gaminiais, papuošalais. Kitaip nei UAB atveju, VšĮ gali dirbti su maža mokesčių našta, jos vadovas gali negauti atlyginimo, veikla prilyginama savanoriavimui, todėl galima visą darbo dieną dirbti kitur. Jauniesiems verslininkams, kol jų pajamos nestabilios, kol jie nenori mokėti didelių mokesčių, tai puikus būdas veikti. Kadangi dažniausiai jaunus verslininkus remia šeimos nariai, tėvai, pastebima, kad vaikui atsidarius VšĮ, tėvai iš savo UAB skiria jam pelno mokestį.

„VšĮ – mažiau žinoma verslo forma, ne visada vertinama palankiai ir jos, kitaip nei MB, negalima pertvarkyti į UAB. Ji gali būti pertvarkoma tik į labdaros formą ar asociaciją. Tai pagrindinis trūkumas, jei ateityje bus norima keisti formą. Taip pat viešosioms įstaigoms praktiškai nėra galimybių gauti paskolos iš banko. Tai padaryti lengviau su MB“, – trūkumus vardija konsultantas.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.