Irma Papeikaitė: „Pinigai yra tik šalutinis poveikis ir rodiklis, kiek tu esi žmonėms naudingas“
2013.11.28
Temos: Verslo pradžia.
„Pudra Studio“ kuriami meškinai yra ne perkami, o įmeškinami“, – sakė iš Marijampolės kilusi, o dabar Vilniuje gyvenanti 34-erių Irma Papeikaitė. 2009-aisiais Vilniuje ji atidarė kūrybinę studiją „Pudra Studio“, kurioje kuria interjerinius-kolekcinius žaislus. Iškeliaudami į naujus namus visi autoriniai žaislai turi „asmens liudijimą“, kuriame yra nuotrauka, vardas, gimimo data, naudotos medžiagos ir t. t. Kaip kilo idėja domėjimąsi rankdarbiais išauginti iki verslo?
Iš pradžių – tik laisvalaikio užsiėmimas
„Su rankdarbiais ir kūryba pirmąsyk susidūriau dar vidurinės mokyklos laikais. Tuomet lankiau dailės mokyklą, kurioje 6 metus kasdien po 3 valandas teko piešti, tapyti, lipdyti ir mokytis dailės istorijos bei kompozicijos. Greta to visuomet domėjausi rankdarbiais“, – pasakojo Marijampolėje gimusi ir augusi I. Papeikaitė.
Baigusi Marijampolės „Ryto“ vidurinę mokyklą, ji įgijo vokiečių filologijos magistro laipsnį ir tapo vokiečių kalbos mokytoja, tačiau kūrybinės gyslelės neužgniaužė. Savo pirmą meškiną, vardu Steponas, pasakoja sukūrusi prieš penkerius metus. Tiesa, jis buvo visiškai nepanašus į dabartinius „Pudra Studio“ gyventojus – rimtas ir susikaupęs.
Pasak pašnekovės, kelias iki „Pudra Studio“ įkūrimo nebuvo trumpas: „Tai įdomių ieškojimų ir atradimų laikas. Ieškant saviraiškos galimybių iš pradžių buvo sukurta drabužių linija „Pudra“, tačiau ties tuo nesustojau: lankiau daug kursų, stengiausi išbandyti naujas kūrybos sritis, kol atradau „lepečkinus“, kaip dabar juos mėgstu vadinti. Pradžioje, tiesa, įsivaizdavau, kad „Pudra Studio“ turėtų būti tik nedidelis laisvalaikio užsiėmimas, tačiau laikui bėgant tai tapo mano pagrindine veikla“, – akcentuodama, kad tai nebuvo planuotas verslas, sakė meškinų kūrėja.
Ji prisiminė, kad pirmiausia sukurtais meškinais buvo apdovanoti draugai ir artimieji. „O netrukus atsirado vis daugiau norinčiųjų turėti lepečkojus savo namuose. Taip 2009 metais buvo įkurta kūrybinė studija „Pudra Studio“, – džiaugėsi I. Papeikaitė.
Verslo plano neturėjo
„Sako, žingsniai, išdėlioti popieriuje, žymiai veiksmingesni nei chaotiškai nešiojami galvoje, bet aš jokio verslo plano neturėjau. Galbūt dėl to, kad šią veiklą labiau sieju su kūryba, o ne verslu“, – sakė moteris.
Ji prisiminė verslo pradžioje pastebėjusi, kad Lietuvoje mažai kas žino, kas yra interjeriniai-kolekciniai žaislai, kiek trunka juos sukurti, tad buvo nuspręsta organizuoti mokymus.
„Tai turėjo šviečiamąjį aspektą. Dabar mokymai jau neorganizuojami“, – pasakojo moteris. Pasak „Pudra Studio“ savininkės, viskas augo pamažu, tad didelių investicijų norint pradėti interjerinių žaislų gamybą nereikėjo.
Apie pelną, anot pašnekovės, sunku kalbėti, nes tai nebuvo tikslingai planuota veikla. Paklausta, kodėl pradėjo kurti būtent meškinus, ji papasakojo meškučio Tedžio (angl. Teddy bears) vardo istoriją, prasidėjusią dvidešimto amžiaus pradžioje Amerikoje. Kai 1902 metais tuometis JAV prezidentas aistringas medžiotojas Theodore‘as Rooseveltas iš medžioklės grįžo tuščiomis, jam buvo pasiūlyta nušauti jau pagautą ir pririštą lokį, bet prezidentas atmetė šį pasiūlymą, atkreipdamas pasaulio dėmesį į humaniškos medžioklės principus. „Nuo to laiko šiam gražiam poelgiui įprasminti imta kurti meškiukus – žaislus (mažybinis Theodore‘o vardas tapo žaislų gamintojų prekių ženklu). Man patinka, kai už visko slypi graži istorija. Be to, ir šiaip meškinas visada asocijuojasi su kažkuo šilto ir jaukaus“, – šypsojosi I. Papeikaitė.
Įkvėpimas – aplink
„Pudra Studio“ savininkė nesiekia, kad jos kuriami meškiukai taptų masinės gamybos produkcija. Tai dažniausiai vienetiniai arba ribotu tiražu kuriami rankų darbo meškinai. I. Papeikaitė tikino, kad šie interjero žaislai neturi nieko bendra su vaikų pamėgtais pliušiniais meškinais. Jie kuriami tik iš itin kokybiškų medžiagų, kurias mergina užsisako iš specialių tik meškiukams siūti skirtų medžiagų katalogų. Kiekvienas toks meškiukas yra unikalus rankų darbo kūrinys.
Yra, žinoma, ir bendrųjų meškiukų kūrimo taisyklių: visos jų galūnės turi būti judančios, visi meškiukai turi savo pasą ir dėžutę, kurioje keliauja į naujuosius namus.
I. Papeikaitė pažymėjo niekada nebraižanti eskizų ir nežinanti iš anksto, koks bus meškinas. Iš kur įkvėpimas? „Įkvėpimas slypi visur, o ypač stengiantis matyti tik gerus dalykus aplink“, – pozityvumo nestokojo moteris.
Paklausta, ar ilgai trunka sukurti vieną interjerinį žaislą, ji sakė: „Jeigu sudėsime idėjos nešiojimą galvoje ir fizinį meškino gimimą, tada apie du mėnesius.“ Moteris siekia, kad žaislai būtų ilgaamžiai, todėl jie kuriami iš ypač kokybiškų, specialiai tam skirtų medžiagų: moherio, alpakos, medvilnės, viskozės, šilko, stiklo ir pan. Pasak I. Papeikaitės, pati svarbiausia akimirka – kai galutinai suformuojama meškino veido išraiška, nes emocija jo veide padiktuoja kūno proporcijas, detales, istoriją.
„Aš medžiagas meškinams užsakinėju ne Lietuvoje, aksesuarų kraitelė su laiku taip pat didėja, nes kaskart lankydamasi įdomesnėje mugėje ar sendaikčių turguje atkreipiu dėmesį į daiktus, padėsiančius sukurti vieną ar kitą personažą“, – sakė ji ir pridūrė, kad kurdama interjerinį žaislą iš pradžių turi viziją, bet ji ilgainiui gali keistis.
Pašnekovė pažymėjo, kad šis amatas yra ne žaislų gaminimas, o tekstilinės skulptūros meno rūšis. „Pudra Studio“ dirbtuvėse jau sukurta daugiau nei 200 tokių mešinų. Pasak kūrėjos, tai magiškas procesas, kurio metu iš skiaučių krūvos gimsta į tave žiūrintis personažas su savo istorija ir nuotaika.
Ne tik vaikams skirtas žaislas
I. Papeikaitė pasakojo, kad kolekciniai meškinai nėra pritaikyti žaisti vaikams (dėl smulkių detalių ir tonavimo). „Tiesa, džiugu, kad meškiai populiarūs tarp labai įvairių žmonių. Tai ir tėvai, dovanojantys savo mažyliui draugą visam gyvenimui, seneliai, lepinantys anūkus, vaikinai, stebinantys merginas, ar merginos, ieškančios dovanos savo išrinktajam. Tai dovana sau, savo šeimai ar dar vienas rudnosiukas į jau turimų meškių kolekciją“, – sakė pašnekovė.
Užsakymus meškinų kūrėja dažniausiai priima internetu. Na, o vėliau interjeriniai žaislai keliauja paštu arba perduodami iš rankų į rankas. Pasak pašnekovės, meškinai neparduodami, bet atiduodami už tam tikrą įmeškinimo mokestį.
„Džiaugiuosi, kad „Pudra Studio“ lepečkojai turi paklausą ne tik Lietuvoje. Aš niekados neturiu tikslo kieno nors kalbinti įmeškinti. Jeigu meškinas yra laukiamas, jis į tuos namus savo kelią visada susiras“, – įsitikinusi interjerinių meškinų kūrėja. Ji prasitarė, kad užsakymų padaugėja per šventes.
Tikslas – prisidėti prie visuomenės gerovės
„Verslo sėkmė, manau, nėra matuojama pinigais. Tai pirmiausia indėlis į visuomenės gerovę ir tavo dalis, kad pasaulis po tavęs liktų bent kiek šviesesnis, nei radai jį atėjęs. Pinigai yra tik šalutinis poveikis ir rodiklis, kiek esi žmonėms naudingas. Kita vertus, be piniginių santykių verslas taip pat negalėtų gyvuoti, – įsitikinusi I. Papeikaitė. – Neseniai perskaičiau, kad jeigu žmogus užsiima tinkama sau veikla, jis neįsivaizduoja, kaip galima gyventi nedirbant to darbo, kurį daro.
Man tai pasirodė labai svarbus rodiklis sprendžiant, ar tai yra žmogaus pašaukimas. Tad pirmiausia, manau, svarbu rasti tinkamą veiklą, o vėliau sugalvoti, kaip ji galėtų būti naudinga kitiems. Jeigu veikla bus orientuota tik į pinigus, tai bus žaidimas į vienus vartus, o toks verslas anksčiau ar vėliau bus pasmerktas žlugti.“
Jauniems ir būsimiems verslininkams ji palinkėjo tikėti savimi ir nebijoti rizikuoti.
„Pudra Studio“ darbai
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.