...

Vidmanto Janulevičiaus verslo pamokos

Verslas

2015.01.08

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Vidmanto Janulevičiaus verslo pamokos

Vidmantas Janulevičius - įmonės „Baltic Optical Disc“ (BOD) vadovas. BFL Andriaus Ufarto nuotr.

Apsilankymą „Baltic Optical Disc“ (BOD) gamykloje prisiminsiu dar ilgai. Jau vien pats pastatas ko vertas. Vienas ekologiškiausių ir moderniausių visoje Europoje. Pridėkite dar įmonės vadovą Vidmantą Janulevičių, atliekantį gido vaidmenį, ir gausite nepamirštamą patirtį. Pašnekovas mane sužavėjo didžiule savo erudicija, principingumu ir noru keisti pasaulį į gera. BOD šiandien žengia į saulės elementų gamybos rinką. Po mūsų pokalbio su įmonės vadovu aš esu šventai įsitikinęs, kad ambicingi tikslai bus pasiekti. Jie privalo būti pasiekti. Pokalbio metu V. Janulevičius net atsiduso ir tarė: „Minčių yra daug daugiau nei laiko ir galimybių.“ Pasimokyti iš šio žmogaus ir jo patirties gali kiekvienas.

Supraskite, kas esate ir su kuo jums pakeliui

V. Janulevičiaus verslininko kelias prasidėjo baigiantis sovietmečiui. Tai buvo laikai, kai suklysti buvo lengva. Tačiau to išvengti pavyko. „Prisimenant tuos laikus, reikia pasakyti, kad ilgokai buvo sudėtinga save identifikuoti kaip verslininką. Ši sąvoka atsirado tik 1994–1995 metais. Iki tol žmonės mus vadindavo „biznieriais“, vyresnieji – „spekuliantais“. Sovietmečiu buvo sukurta nuostata, kad doras žmogus pragyvenimui užsidirba gamykloje ar kolūkyje. Deja, verslas tais laikais buvo labai įvairus. Didžiausią žalą verslininko vardui padarė holdingų, bankų subyrėjimai. Kai žmonės prarado pinigus, verslininkų reputacija gavo didžiausią smūgį. Mano paties verslo samprata susiformavo pradėjus aktyviau dirbti Vokietijoje. Ji netgi labiau vokiška, o ne lietuviška.“

Laikykitės principų

Verslininkas sako matęs daug tragiškų likimų. Kolegos kilo aukštai ir skaudžiai krito. Kas padėjo jam? Principai. Be jų judėti pirmyn sunku kiekvienam. „Be abejo, tai galiu pripažinti labai lengvai. Supratimas, kad verslas yra ne tik pirkti ir parduoti, bet ir tam tikri apribojimai, vertybės, įstatymų laikymasis, – suformavo ir atitinkamą požiūrį. Tuo metu Lietuvoje, atvirai pasakius, buvo laukinis periodas. O tokiu atveju kaip tik daug kas ir priklauso nuo principų, vidinio išsilavinimo, suteikto tėvų. Labai džiaugiuosi, kad tuo metu nepaslydau, nesusidėjau su tuo, su kuo nereikėjo susidėti. Visada pavyko išlaikyti savo principus. Manau, kad būtent dėl to mes taip sėkmingai ir išaugom. Nemokamas sūris būna tik pelėkautuose. O principai padeda jų išvengti ir tikslo link nueiti gal ir ne lengviausiu, bet tiesiausiu keliu.“

Norisi įgyvendinti tai, ką sumanei, ir dalytis savo patirtimi su kitais, eiti į priekį. Pinigai juk yra tik priemonė įgyvendinti tai, ko sieki. Pinigai dažniausiai ir ateina tada, kai apie juos negalvoji, o koncentruojiesi į gerokai didesnius dalykus.

V. Janulevičius

Perimkite gerą patirtį

V. Janulevičius džiaugiasi, kad verslo kelio pradžioje pavyko dirbti su verslininku iš Vokietijos. Be vokiškos patirties, pasak jo, nebūtų ir BOD. Bent jau tokios, kokia ji yra dabar. „Perėmėm iš vokiečių tikrai daug ką. Perėmėm ir vokišką technologiją, ir inžinierių paruošimo principus. Vokiečių veikimo principas man labai suprantamas. Tai ne revoliucijų kelias. Tai evoliucijos kelias. Manyčiau, kad čia yra visa ko esmė. Nėra blogai pagamintų dalykų. Yra blogai pritaikyti dalykai. Jeigu kažkas veikia ne taip, kaip norėtųsi, vadinasi, trūksta gero inžinerinio sprendimo. Reikia viską paprastinti, lengvinti, greitinti. Man vokiečiai tuo ir patinka, kad jie nedaro technikos revoliucijų. Jie viską tobulina po kruopelytę.“

Didžiausias turtas – žinios

Kiekvienam verslininkui reikia suprasti, kas yra didžiausia jo stiprybė, ką jis žino ir moka geriausiai. Tai supratus, nebus per didelių kliūčių. „Negalėčiau sakyti, kad mes sustojome. Taip, mes gaminame kompaktinius diskus, bet mes taip pat esame vieninteliai 2 000 kilometrų spinduliu, gaminantys saulės elementus. Esmė yra žinios. Kodėl mes ėmėmės saulės elementų? Todėl, kad mūsų didžiausia inžinerinė patirtis yra gaminant padengimus. Šiuos fizikinius, cheminius procesus mes žinome išties gerai. Atrodo, kad tai toli, bet kompaktinių diskų ir saulės elementų gaminimo principas yra praktiškai labai panašus. Medžiagos gali skirtis, bet padengimo procesai panašūs. Mes esame būtent padengimo specialistai. Čia yra visa esmė. Apie saulės elementus mes pradėjome galvoti 2008 m., nes jau tada jautėme, kad kompaktinių diskų laikai baigsis. Dairėmės alternatyvų. Tais metais buvo pats gamybos pikas, mes tiesiog klestėjome, bet vis tiek dairėmės, kur galėtumėme eiti toliau. Iš pradžių tai supratau pats, tada perteikiau ir kolektyvui, kad būtent dangos yra mūsų stiprybė.

Mokykitės iš klaidų ir nesėkmių

Kas nedirba – tas neklysta. Jeigu dirbsite, tai ir klysite. Mokėkite klysti ir pasimokykite iš savo klaidų. „Krizės pamokos buvo tikrai skaudžios. Praradome nemažai pinigų. Daugelis mūsų pirkėjų tiesiog neatsiskaitė su mumis ir bankrutavo. Trys didžiausi Baltijos šalių klientai bankrutavo ir pradangino daugybę pinigų. Negaliu sakyti, kad visa tai praėjo neskausmingai. Pagrindinė pamoka ta, kad visada reikia kaip įmanoma labiau sumažinti tarpininkų skaičių. Jau geriau būti mažesniam, bet „nuo – iki“. Pavyzdžiui, po krizės mes sėkmingai atsigauname ir dėl to, kad tuo metu mes pradėjome patys pirkti filmų autorių teises, patys gaminame DVD ar „Blu Ray“ ir parduodame. Turime visą vertikalią grandinę. Tai tapo pagrindine mūsų stiprybe. Deja, šitai išmokta buvo tik po krizės.“

Turėkite didesnę motyvaciją

Verslas – tai ne tik pinigai. Tai požiūris į gyvenimą. Jeigu į savo verslą žiūrėsite ir kaip į tam tikrą misiją, į pasaulį ir patį verslą sugebėsite pažvelgti daug plačiau. „Didžioji dalis jau daug pasiekusių verslininkų jums tikriausiai pasakytų, kad jie dirba ne dėl pinigų. Kai tu jų uždirbi tiek, kad galėtum gyventi komfortabiliai, verslas tiesiog tampa gyvenimo būdu. Atvirai pasakius, man pinigai rūpi tik tiek, kad noriu išlaikyti įmonę ir sukaupti kapitalo investicijoms. Kai jau gali džiaugtis tuo, ką sukūrei, atsiranda ir atsakomybė. Ji gali būti socialinė, aplinkosauginė ir t.t. Aš gana jaunas tėvelis, todėl mano atsakomybė dar labiau išryškėjo. Norisi po savęs palikti kuo švaresnę aplinką, kuo švaresnį gyvenimo būdą ir įpratinti prie to savo vaikus. Tada, 2008-aisiais, mes mąstėme apie ekologiją, bet nemąstėme taip giliai, kaip dabar. Tada tai atrodė tik dar viena įdomi verslo rūšis. Šiandien mąstome daug plačiau. Matome, kad tai yra ir gyvenimo būdas.“

Išsirinkite prioritetus

Banalu, bet gyvenime yra daug didesnių dalykų nei verslas, pinigai. V. Janulevičius pataria tinkamai susidėlioti prioritetus ir verslą paversti įrankiu didesniam gyvenimo tikslui pasiekti. „Pirmą vietą užima šeima. Verslas tampa gyvenimo būdu. Norisi įgyvendinti tai, ką sumanei, ir dalytis savo patirtimi su kitais, eiti į priekį. Pinigai juk yra tik priemonė įgyvendinti tai, ko sieki. Tikrai manau, kad didžioji dalis verslininkų dirba ne dėl pinigų, o todėl, kad tai jų gyvenimo būdas. Bent jau aš tokių žmonių pažįstu labai daug. Pinigai dažniausiai ir ateina tada, kai apie juos negalvoji, o koncentruojiesi į gerokai didesnius dalykus. Jeigu tik skaičiuosi, kiek po metų ar dvejų nori turėti pinigų, tau tikriausiai nepasiseks. Turi būti kažkas daugiau. Tokia mano samprata.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.