30 tūkst. eurų kavinei įrengti pakako
2015.02.05
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Prieš atidarydamas „Kavos studiją 8“, jos steigėjas šiaulietis Mantas Klupšas (28) jau buvo sukūręs keletą verslų, bet penktus metus gyvendamas Panevėžyje įžvelgė galimybę sukurti dar vieną, bendrą su savo širdies drauge vilniete Gintare Ivoškyte (27) – juk miesto centre nebuvo nė vienos vietos, siūlančios išsinešti kavą, jos kokteilių, desertų. Kol ieškojo tinkamos vietos, patalpų savo kavinei, viena po kitos buvo atidarytos kelios naujos kavinės ir maitinimo įstaigos, tapusios miestiečių traukos vietomis. Pasidarė neramu, kad pavėlavo į nuvažiuojantį traukinį, tačiau grįžti atgal neketino.
Tikėjo, kad reikia
„Iš aplinkinių buvo girdėti visokių kalbų. Vieni drąsino ir pastūmėjo imtis verslo, kiti stengėsi atkalbėti, kad galbūt ne tokiame mieste jį verta pradėti, tačiau, tam pritars ir mano antroji pusė, mes jautėme, kad tokio taško čia tikrai reikia ir, jeigu tiki tuo, ką darai, būtinai pasiseks. Savo verslą miesto centre pradėjome ketvirti ar penkti, o dar keli ėmė veikti po mūsų, bet kai kurie jau nebedirba. Mes konkuruojame vieni su kitais galbūt tuo, kad siūlome tą patį produktą – kavą. Tačiau produktas, prekių ženklas nėra tas pats, visi atstovaujame skirtingiems gamintojams, kiekvienas turime savo idėjų. Konkurentai, žinoma, nuvilioja tam tikrą žmonių srautą, bet mes turime savo klientus ir jų pamažu daugėja. Būtume vieninteliai Panevėžyje, nebūtų jokios progos varžytis, bet klientų pasitikėjimą reikia pelnyti“, – optimistiškai nusiteikęs pašnekovas.
Jeigu nori daryti, imk ir daryk! Svarbu nebijoti klysti ir pačiam tikėti tuo, ką darai, negailėti savęs, kad tik svajonė būtų įgyvendinta. Tikiu, kad viskas įmanoma, tik reikia ryžto.
Mantas Klupšas
Nevietiniams sunkiau
Suradus tinkamą vietą ir patalpas kavinei, nemažai laiko dar prireikė darbuotojų atrankai. Pasak M. Klupšo, surasti gerus darbuotojus nebuvo lengva dėl prastos jų motyvacijos ir kvalifikacijos stokos, požiūrio į darbą. Taip pat daug jėgų ir laiko jis skyrė baldų, įrangos paieškoms, o jas lydėjo gamybos terminų ir įsipareigojimų nevykdymas, techniniai neatitikimai. „Įrangos pasiūla didelė, o neturėdamas patirties, kokią įrangą geriausia įsigyti, susiduri su tam tikrais nesklandumais, – sako M. Klupšas. – Be to, garantinė priežiūra, nors ir įsigijus brangią įrangą, stringa. Niekam ne naujiena ir patalpų įrengimo reikalai – statybininkai vis vėluodavo, todėl atidėjome atidarymą vėlesniam laikui.“
Verslininkas suvokė ir dar vieną paprastą tiesą: „Jei esi nevietinis ir neskiri lėšų reklamai, sunku išsireklamuoti.“
Investicijos nenutrūksta
„Gal šiek tiek ir uždelsėme verslo pradžią. Užtrukome, nes reikėjo plėtoti kitus pradėtus verslus, jiems buvo skirta visa energija, o kitas dalykas – investicijos. Tai, ką investavome pradėdami verslą, nenutrūksta iki šiol, nes vyksta įvairūs mokymai, atsinaujinimas, perkama nauja įranga. Į verslą visuomet investuosi“, – aiškina M. Klupšas, kuriam 30 tūkst. eurų verslo pradžiai visiškai pakako. Jis tikisi, kad investicijos sugrįš po dvejų ar trejų metų. Vyras tikina, jog įsitvirtinti pavyko ir turi plėtros planų.
Dabar kavos studijoje yra trys darbuotojai, kasdien čia dirba ir Gintarė: padeda kurti kas savaitę atnaujinamus kavos kokteilius, išklauso lankytojų pastabas. „Bendraujame su lankytojais kaip su savais, esame atviri žmonės“, – M. Klupšas įsitikinęs, kad verslo sėkmei labai svarbus nuoširdumas.
Daug žinių, daug veiklų
Šiaulių Didždvario gimnaziją baigęs M. Klupšas prisipažįsta, kad iki vienuoliktos klasės, kaip ir būdinga berniukams, mokslui neskyrė labai daug dėmesio, bet sekėsi neblogai: „Tikrai nebuvau paskutinis, o dvyliktoje klasėje susiėmiau į rankas ir vidurkis buvo neprastas.“ Su pirmąja darbine veikla, prasidėjusia nuo 16 metų vasarą leistomis praktikomis kompresorių gamykloje, susijęs ir pašnekovo technologinių studijų pakraipos pasirinkimas: baigtos pramonės inžinerijos bakalauro ir inžinerinės ekonomikos magistro studijos Vilniaus Gedimino technikos universitete, vėliau – inovacijų ekonomika – vadovų studijos ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, kurios labiausiai ir padrąsino kurti verslą. „Tos studijos, mokslai įkvėpė energijos, naujų minčių, visai kitaip pradėjau žiūrėti į gyvenimą, kitaip mąstyti ir taip priartėjau prie nuosavo verslo. Ėmiausi jo dėl savęs, dėl savo ateities, – sako verslininkas. – Verslas įdomus tuo, kad nuolatos jame verdi, visuomet turi būti kūrybiškas, kurti naujus produktus, pasiūlyti klientams vis ką nors nauja. Gyveni tuo dalyku, neužsisėdi vienoje vietoje, nedarai nieko, kas atsibosta ar nėra įdomu, esi pilnas energijos. Nuosavo verslo pranašumas – dėl savo verslo viską darai su meile, atsakomybe, atsiduodi jam šimtu procentu.“
Sėkmę lemia ir aštuonetas
M. Klupšas nevengia suteikti šiek tiek sėkmės nuopelnų ir skaičiams. „Aštuonetas mūsų šeimoje yra laimės skaičius, jis visur dominuoja, ne tik ant automobilių, telefonų numerių ar namų, verslų. Apsilankęs Japonijoje, Kinijoje dar labiau pasidomėjau šio skaičiaus kultu, parsivežiau įdomių knygų. Tad ir pavadinimas labai lengvai prilipo – „s-studija-8-uab-g“. Kavinės logotipe du persipynę kavos puodeliai primena aštuonetą – begalybės ženklą“, – paaiškina kavos studijos, o ne kavinės pavadinimą pasirinkęs M. Klupšas, nes čia dažnai rengiami įvairūs vakarėliai, fotosesijos, pristatymai.
Didžiausias verslo sunkumas, kurį galėtų įvardyti, – nedidelis žmonių skaičius mieste ir tai, kad geros kokybės produktai dažniausiai nėra pigūs, o mažai įmonei sunku sumažinti jų savikainą. Be to, tęsia mintį pašnekovas, kurio kavos įstaiga duris atveria pusę aštuonių, Panevėžyje dar nėra įprasta užsukti kavos iš ryto, prieš darbą. „Bet tikrai tikiu, kad po kelerių metų kavos kultūra ateis ir į šį miestą“, – rankų nuleisti neketina kavos studijos steigėjas.
Ketinančiuosius kurti savo verslą M. Klupšas skatintų kuo mažiau dvejoti, pasitikėti savo idėja ir veikti. „Kai lauki to tinkamo laiko, tai jis ir neateina. Jeigu nori daryti, imk ir daryk! Svarbu nebijoti klysti ir pačiam tikėti tuo, ką darai, negailėti savęs, kad tik svajonė būtų įgyvendinta. Tikiu, kad viskas įmanoma, tik reikia ryžto“, – niekada nesustoti linki verslininkas.
Kavos studija 8
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.