...

Įmones garsina gražūs lietuviški pavadinimai!

Verslas

2013.02.25

Autorius: Jana Saifulinaitė

Temos: .

Įmones garsina gražūs lietuviški pavadinimai!

Kaip paskatinti verslininkus, steigiančius naujas įmones, rinktis gražius, taisyklingus ir prasmingus lietuviškus pavadinimus? BFL/Tomo Lukšio, Vyginto Skaraičio nuotr.

Kaip paskatinti verslininkus, steigiančius naujas įmones, rinktis gražius, taisyklingus ir prasmingus lietuviškus pavadinimus? Valstybinė lietuvių kalbos inspekcija jau penktą kartą rengė Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursą. Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga Kultūros ministerijoje apdovanoti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų varžytuvių lauriatai.

Šių metų nugalėtojai – UAB „Lauro lapas“, UAB „Medaus namai“, IĮ „Siūtas sapnas“, UAB „Imbiero debesys“, UAB „Raidynėlis“, UAB „Tvirta jungtis“ iš Vilniaus, UAB „Dangaus pupos“ iš Kauno, MB „Dvyna“ iš Klaipėdos, IĮ „Alpinukas“ ir UAB „Pelėdžiukų pamokos“ iš Panevėžio. Įmonių veiklos pobūdis labai įvairus: neformalusis vaikų švietimas, prekyba konditerijos ir medaus gaminiais, aukštybininkų darbai, knygų leidyba, rankdarbiai ir siuvimas, maitinimo, vertimo ir teisinės paslaugos, internetinio žurnalo apie maistą leidyba, konferencijų ir kitų renginių organizavimas.

Renginio metu specialiu prizu apdovanotas daugiausia portalo „Delfi“ skaitytojų balsų pelnęs įmonės pavadinimas. 10 000 litų prizas atiteko įmonei „Medaus namai“. Gautą pinigų sumą laimėtojas galės išleisti reklamai „Delfi“ portale.

Į Kultūros ministerijos Baltąją salę konkurso nugalėtojų pagerbti ir pasveikinti atvykęs Lietuvos Respublikos kultūros ministras Šarūnas Birutis sakė: „Mūsų kalba išnešiota, išpuoselėta, saugota ir net krauju laistyta. Turime didžiuotis turėdami vieną seniausių ir gražiausių kalbų pasaulyje. Mes esame maža valstybė, maža tauta ir turime ypatingą dėmesį skirti savo kalbai. Atrodo, nedidelis dalykas yra pavadinimas, bet kiek tai sudėtingas dalykas. Man teko gyvenime rinkti pavadinimus savo įmonėms ir aš susidūriau su ta sudėtinga situacija, kai turi gražiai skambėti, turi būti prasmė, turi nesikartoti su kitais ir turi pasakyti visa, ką tu darysi, vienas pavadinimas. Todėl tradicija rinkti gražiausią lietuvišką pavadinimą, manau, yra labai svarbi.“

Tardamas sveikinimo žodį susirinkusiesiems kultūros ministras linkėjo, kad Lietuvoje rastųsi verslininkų, kurie norėtų gražaus, paprasto, bet labai turtingo lietuviško pavadinimo.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė priminė, kad Lietuvoje 2013-ieji paskelbti tarmių metais. Renginio organizatoriai džiaugėsi, kad Lietuvoje yra įmonių, kurios pasirinko gražius tarmiškus lietuviškus pavadinimus. UAB „Saulala“ – viena tokių. „Nuo gegužės 1 dienos Valstybinė lietuvių kalbos komisija įmones konsultuos dėl pavadinimo atitikimo bendrinei lietuvių kalbos normai, tad, tikėkimės, gražių lietuviškų pavadinimų tik daugės“, – pabrėžė D. Vaišnienė.

Kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas susirinkusiesiems papasakojo gražiausių įmonių pavadinimų konkurso rengimo istoriją bei tikslus. „Šio konkurso vienas iš tikslų yra sugriauti nusistovėjusį mitą, kad lietuviški žodžiai jau baigėsi. Nejaugi Didžiajame lietuvių kalbos žodyne nebėra vietos naujiems žodžių junginiams, netikėtoms formoms, netikėtoms žodžių reikšmėms ar sąskambiams? Tai netiesa“, – kalbėjo D. Smalinskas.

Jis paminėjo, kad renkant nugalėtojus atsisakyta tų, kurie pažeidžia bendrinės kalbos normas, dirbtinių žodžių ir tiesioginės reikšmės pavadinimų, sudarytų su skaičiais, vietovardžiais ar vardais, taip pat klubų, fondų, asociacijų, daugiabučių namų bendrijų, profesinių sąjungų pavadinimų. „Pirmenybė teikta taisyklingiems lietuviškiems žodžiams, atsižvelgta į pavadinimo ryšį su bendrovės veikla“, – pabrėžė jis.

Arūnas Dambrauskas, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojas, sakė: „2012 m. Registrų centre įregistruota beveik 14 000 pavadinimų.“ Pasak jo, atrenkant pačius gražiausius pavadinimus pastebėta, kad įmonių pavadinimuose itin dažnas žodis „saulė“, nemažai pavadinimų yra su žodžiu „šviesa“.

Susirinkusiesiems koncertą padovanojo pianistas Dariaus Mažintas ir operos solistas Rafailas Karpis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.