Patarimai investuojantiems pirmą kartą į P2P

Verslas

2022.11.22

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: .

Patarimai investuojantiems pirmą kartą į P2P

Ričardas Vandzinskas Asmeninio albumo nuotrauka

Aukšta infliacija, greitais tempais mažėjanti pinigų vertė verčia mąstyti, kaip apsaugoti savo santaupas arba užsidirbti sau pasyvių pajamų saugiai įdarbinant pinigus. Ar tikrai yra saugių investavimo formų su tiksliu rizikos apskaičiavimu ar tokių investavimo būdų, kurių riziką įmanoma sumažinti iki minimumo? Nuo ko pradėti investuojantiems pirmą kartą? Apie tai kalbamės su investavimo platformos „Hive5“ įkūrėjais Ričardu Vandzinsku ir Andriumi Rupšiu.

P2P tai tarpusavio skolinimas (angl. Peer to peer lending) suteikiantis galimybes investuoti į paskolas, kurias teikia paskolų davėjai arba tai žmonių paskolos žmonėms. Pirmosios tokios platformos Lietuvoje pradėjo veikti nuo 2014 metų. Pradedančiajam investuotojui pirmas svarbus klausimas – ar tai saugu? Reikėtų patikrinti ar tokias platformas vystantieji yra įrašyti į Viešąjį tarpusavio skolinimo platformos operatorių sąrašą, taip pat jų veiklą prižiūri Lietuvos bankas. Visos Lietuvoje veikiančios platformos yra įsipareigojusios laikytis atsakingo skolinimosi politikos, tai reiškia, kad neskolinti pinigų tiems, kurie nesugebės jų gražinti.

Norintiems investuoti į užsienio platformas reikės daugiau laiko skirti analizuojant tos šalies įstatymus, platformos veikimo, pinigų skirstymo, išmokėjimo ir kitus svarbius dalykus. Remtis tik įstatymais ir sutartimis. Nemažai fiksuojama atvejų apie fiktyvias platformas.

Rizikos mažinimas

Patyrę ir stambūs investuotojai renkasi P2P investavimą, nes šis investavimo būdas gali pasiūlyti vieną mažiausių rizikų. Žinoma, praktikoje visada gali pasitaikyti atvejų, kad skolininkas negražins pinigų. Lietuvoje veikiančios platformos deklaruoja, jog negrąžintų paskolų santykis siekia 5-7 proc., o tai yra santykinai nedidelė rizika.

Platformos „Hive5“ kūrėjų ambicingi tikslai, strateginiai planai – rizikos mažinimas iki minimumo, tikslus rizikos apskaičiavimas: „Galime drąsiai pasidžiaugti, jog netrukus pristatysime pažangiausią Coso metodika pagrįstą rizikos valdymo modelį. Be to, pirmasis mūsų paskolų teikėjas „Ekspres Pozycka“ yra vienas iš nedaugelių rinkoje, kuris įdiegė revoliucinį dirbtinio intelekto pagrindu sukurtą „Big Data“ rizikos reitingavimo įrankį. Tai leidžia ne tik filtruoti sukčiavimo atvejus, bet ir teisingai įvertinti bei nuspėti įsipareigojimų nevykdymą bei užtikrinti kokybiško paskolų portfelio pasiūlą“, – sako R. Vandzinskas.

Šios platformos įkūrėjai norėdami maksimaliai apsaugoti savo klientą suteikia pinigų gražinimo garantiją (Buyback Guarantee). Tai reiškia, kad paskolos gavėjui vėluojant grąžinti daugiau nei 60 dienų, ji automatiškai gražinama investuotojams bei bus pridėtos vėlavimo palūkanos už uždelstą laikotarpį. Tai visiškai sumažina investuotų pinigų praradimo riziką.

Investavimas į tarpusavio skolinimo platformas

Investavimas į tarpusavio skolinimąsi specifinių žinių nereikalauja, yra paprastas, bet tikrai verta atsakingai domėtis investavimo platformomis, sekti jų pateikiama informaciją. Platformoje „Hive5“ kiekvieną mėnesį dalinamasi rinkos tendencijomis, investavimo patarimais, platformos pasikeitimais, naujienomis bei platformos ir paskolų davėjų rezultatais.

Prisiregistravus platformoje investuotojas mato išduotų paskolų sąrašą ir gali rinktis į kurias paskolas norėtų investuoti. Gali kurti investicijų portfelį pagal savo strategiją, rinktis įvairių tipų paskolas su skirtingais terminais. Mokėjimai planuojami pagal mokėjimų grafiką, pateiktą kiekvienos paskolos detalėse. Investavus į paskolą (-as), lėšos paskirstomos paskolų davėjams.

Šis investavimo būdas skirtas kiekvienam, privatiems, juridiniams asmenims. Pradėti investuoti galima nuo 10 eurų. Dauguma investicijų yra iki 30 dienų, tai leidžia lengvai valdyti savo portfelį, papildyti, išsiimti uždarbį ar vėl investuoti. Grąža nepriklausoma nuo ekonominių svyravimų.

Pradėdami investuoti žmonės kelia įvairius tikslus: apsaugoti pinigus nuo nuvertėjimo, pradėti verslą, išeiti anksčiau į pensiją, įsigyti norimą pirkinį ir ne tik.

Specialių investavimo taisyklių investuojant į tarpusavio skolinimo platformas nėra, tačiau kiekvienas rimtas investuotojas paminės diversifikavimo svarbą, tai reiškia savo investavimo portfelį reikia paskirstyti pagal skirtingus produktus bei rinkas, nes taip mažinama rizika. Šiuo metu renkantis rinkas svarbu atsižvelgti į mažiausiai veikiamas geopolitinės krizės, ekonomiškai daug mažiau paliestas Ukrainoje vykstančio karo, o tai yra JAV, Azijos rinkos. Platforma „Hive5“, suprasdama diversifikacijos svarbą investavime, taip pat planuoja žengti į tris žemynus: Europa, Afrika, Azija.

Šiandien šioje platformoje galima rinktis investavimą į vartojimo bei verslo paskolas, tačiau netrukus bus galima išbandyti investavimą į tvarias paskolas, įrangos lizingus, BNPL paskolas (pirk dabar, mokėk vėliau)

Galimo uždarbio paskaičiavimas

Uždirbtų palūkanų formulė: Investuota suma * Terminas * Palūkanos / 365

Pavyzdys: 1000 * 30 * 0,17 /365 = 13,97 Eur

Dar vienas investavimo sėkmės faktorius yra laikas, siekiantiems greitų rezultatų gali tekti nusivilti, tai turi būti ilgalaikiai kelerių metų ar dešimtmečių projektai. Bet verta bandyti investuoti ir mažas sumas, trumpiems laikotarpiams, siekiant suprasti, kaip viskas veikia.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.