...

Kada tinkamiausias laikas kreiptis dėl finansavimo naujam verslui?

Verslas

2016.07.14

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: , .

Kada tinkamiausias laikas kreiptis dėl finansavimo naujam verslui?

„Swedbank“ Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovas - Laurynas Dailydė. Asmeninio archyvo nuotr.

Verslo pradžiai paprastai reikia didelių investicijų trumpuoju laikotarpiu, todėl jauno verslo finansavimo poreikis tampa itin aktualus. Kada palankiausias metas kreiptis dėl finansavimo ir kaip pasiruošti, siekiant palankaus finansuotojo sprendimo, aptarėme su „Swedbank“ Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovu Laurynu Dailyde.

 

Pagrindiniai verslo finansavimo poreikiai

 

„Abiejų finansavimo tipų derinimas tarpusavyje apima dideles ilgalaikes investicijas, nes kuriant verslą paprastai reikia daugiau lėšų trumpuoju laikotarpiu, taip išderinant įmonės trumpalaikius srautus, tad atsiranda poreikis reguliuoti apyvartinį kapitalą.“

L. Dailydė

 

Nors skirtingos verslo šakos turi savitų ypatumų, L. Dailydė išskiria tris pagrindinius verslo finansavimo poreikius: trumpalaikį ir ilgalaikį finansavimą bei abiejų finansavimo tipų derinimą. Pasak pašnekovo, trumpalaikis finansavimas apima verslo srautų suderinimą iki 12 mėn. laikotarpiu, finansuojant trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų sudedamąsias dalis. Tai gali būti pirkėjams taikomi atidėjimai, avansai tiekėjams, atsargos ir pan. Kita vertus, ilgalaikis finansavimas, pasak L. Dailydės, apima verslo investicijas įsigyjant verslui reikalingą materialųjį ir nematerialųjį turtą. Tokias investicijas verslas pajėgus tvarkyti daugiau nei per 12 mėnesių. „Skirtingų rūšių turtas paprastai turi savo kreditavimo terminus: smulkiai įrangai taikomas iki 24 mėn. terminas, transportui 3–5 metai, stambiai įrangai 5–7 metai, nekilnojamajam turtui, žemės ūkio paskirties žemei iki 10 metų laikotarpis, – vardija „Swedbank“ Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovas. – Abiejų finansavimo tipų derinimas tarpusavyje apima dideles ilgalaikes investicijas, nes kuriant verslą paprastai reikia daugiau lėšų trumpuoju laikotarpiu, taip išderinant įmonės trumpalaikius srautus, tad atsiranda poreikis reguliuoti apyvartinį kapitalą.“ L. Dailydės teigimu, tokiais atvejais dalis trumpalaikio finansavimo gali būti kredituojama ilgiau nei 12 mėn. laikotarpiu, o tokių apyvartinio kapitalo paskolų terminai dažniausiai apima 24 mėnesius.

Dažniausios verslo planavimo klaidos

Swedbank“ Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovas atkreipia dėmesį, kad apibrėžus pagrindinius verslo poreikius galima pastebėti, jog finansavimo terminus padiktuoja ne verslo naujumas ar dydis, bet konkretus finansavimo tikslas. Pašnekovas tikina, kad finansavimo poreikio išgryninimas padeda išvengti dažnai pasitaikančių verslo planavimo klaidų: investicijų finansavimo trumpalaikėmis paskolomis, ypač turto, kuris nėra naudojamas pagrindinėje įmonės veikloje; trumpalaikių įsipareigojimų nukėlimo į ilgalaikes paskolas, viršijančias 12 mėn. laikotarpį; turto, nekuriančio pridėtinės vertės verslui, įsigijimo ir įmonės srautų apkrovimo; paskolų iš įmonės srauto ar kapitalo suteikimo tretiesiems asmenims, esant neapibrėžtiems verslo santykiams ar grąžinimo eigai; dalies įmonės srauto nukreipimo į kitas veiklas, kurios paprastai būna spekuliacinio pobūdžio, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto (gyvenamosios paskirties) pirkimas ar pardavimas.

Svarbiausia tinkamai pasiruošti

Swedbank“ Verslo finansavimo sprendimų skyriaus vadovas reziumuoja, kad palankų sprendimą dėl finansavimo lemia pagrįstas verslo finansavimo poreikis ir atsakyti klausimai, susiję su konkrečia veikla: kaip tos lėšos bus naudojamos, kokį poveikį jos turės ir kokia numatoma ekonominė nauda. Pasak pašnekovo, svarbu būti pasiruošusiems atsakyti ne vien į ekonominius ar rizikos klausimus, bet ir į įmonės veiklos tvarumo, ekologijos, socialinės atsakomybės klausimus. Pabrėždamas racionalaus tikėjimo savo verslo idėja bei kantrybės svarbą, L. Dailydė pabrėžia, kad nemaža dalis šiuo metu veikiančių stambių įmonių savo starto pozicijoje finansavimą gavo tik iš antro arba trečio karto.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.